Шукати в цьому блозі

понеділок, 27 грудня 2021 р.

Відділ культури і туризму Переяславської міської ради не виконує рішення суду. Виконання рішення через примус.



03 грудня 2021 року рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області ухвалено:
1. Визнати незаконним та скасувати наказ відділу культури і туризму Переяславської міської ради "Про звільнення Іфтоді Г.М. із займаної посади директора Переяславської мистецької школи імені Павла Сениці" від 16 квітня 2021 року №01-06/37.
2. Поновити Іфтоді Г.М. на посаді директора Переяславської мистецької школи імені Павла Сениці" з 16 квітня 2021 року.
3. Стягнути з Відділу культури і туризму Переяславської міської ради на користь Іфтоді Г.М. середній заробіток за час вимушеного прогулу, а також витрати на правничу допомогу та судові витрати.


Згідно з вимогами частини п’ятої статті 235 Кодексу законів про працю України та ст. 76 Закону України «Про виконавче провадження» прийняте судом рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню.

Порядок поновлення на роботі незаконно звільненого працівника
Згідно з вимогами частини п’ятої статті 235 Кодексу законів про працю України та ст. 76 Закону України «Про виконавче провадження» прийняте судом рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню. Виконання рішення вважається закінченим з дня видачі відповідного наказу або розпорядження власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом, фізичною особою, фізичною особою—підприємцем, який прийняв незаконне рішення про звільнення або переведення працівника, після чого державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (п. 1 ст. 76 Закону України «Про виконавче провадження»).Питання, пов’язане з фактом поновлення на роботі, вирішується відповідно до рішення суду:
- видається наказ про поновлення працівника на роботі,
- вносяться зміни до трудової книжки працівника відповідно до пункту 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.93 № 58, зокрема, визнається недійсним запис, зроблений відповідно до наказу, визнаного судом незаконним (наприклад, пишеться: Запис за таким-то № є недійсним, поновлений на попередній роботі).

Рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області не виконане.
Незаконно звільненою директоркою та її представниками прийнято рішення звернутися до виконавчої служби.


*інші статті по темі:

Привід з минулого. Школа повертається в «совок».








вівторок, 7 грудня 2021 р.

Невакцинована вчителька, яку відсторонили від роботи, виграла суд

 

У Роменському міжрайонному суді у Сумській області слухали справу вчительки Ганни Поліщук, яка вважає незаконним відсторонення її від роботи.

Відповідачем у справі була директорка Роменської ЗОШ №2 Олена Юракова, передає Суспільне.

Вчительку відсторонили, бо не вакцинувалася.

Поліщук посилається на конвенцію з прав людини, на заборону дискримінації за будь-якими ознаками. Каже, що уряд не оголошував надзвичайний стан через пандемію, тому вакцинація є добровільною.

Водночас відповідач зазначає, що є рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки й надзвичайних ситуацій і стаття 117 Конституції, де зазначено: “Кабінет міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови й розпорядження, які є обов’язковими до виконання”. Посилаються на наказ Міністерства охорони здоров’я щодо професій, які підлягають обов’язковій вакцинації.

Поліщук відсторонили від роботи попри дистанційний формат навчання. Директорка каже, що в постанові Кабміну про форму навчання не йдеться. У разі допущення до роботи невакцинованого працівника директору загрожував штраф до 170 тис. грн.

Суд постановив скасували наказ про відсторонення. Прохання відшкодувати гроші, які вчителька втратила за час відсторонення, не задовольнили.

Дзеркало Закарпаття


пʼятниця, 3 грудня 2021 р.

Наказ про звільнення визнано незаконним. Незаконно звільнену директорку мистецької школи Бориспільський міськрайонний суд поновив на посаді.

 

03 грудня 2021 року відбулося чергове засідання по цивільній справі за позовом Іфтоді Ганни Миколаївни до Відділу культури і туризму Переяславської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення коштів за час вимушеного прогулу.

Не зважаючи на особисте вручення повістки начальниці відділу культури і туризму Переяславської міської ради Анні Скляренко, відповідач на засідання не з'явився.

Рішенням Бориспільського міськрайонного суду Київської області ухвалено:
1. Визнати незаконним та скасувати наказ відділу культури і туризму Переяславської міської ради "Про звільнення Іфтоді Г.М. із займаної посади директора Переяславської мистецької школи імені Павла Сениці" від 16 квітня 2021 року №01-06/37.
2. Поновити Іфтоді Г.М. на посаді директора Переяславської мистецької школи імені Павла Сениці" з 16 квітня 2021 року.
3. Стягнути з Відділу культури і туризму Переяславської міської ради на користь Іфтоді Г.М. середній заробіток за час вимушеного прогулу, а також витрати на правничу допомогу та судові витрати.



Наразі Ганна Іфтоді та її представники готуються до інших судових розглядів.

Також буде подано позов про захист честі, гідності і ділової репутації.



*інші статті по темі:

Привід з минулого. Школа повертається в «совок».







Переяславська громада відмовилась проводити обов'язкові медичні огляди.

Кабінет міністрів України

Державна служба України з питань праці 

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII, ст. 169 Кодексу законів про працю України роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (далі — медичний огляд працівників).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 540 в редакції від 28.04.2021 не вносились зміни до законодавчих актів щодо зупинення (призупинення) на час карантину медичних оглядів працівників. Процедуру проведення медичних оглядів працівників визначено «Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій», який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.07.2007 за № 846/14113 (далі – Порядок) до якого Міністерством охорони здоров’я також не вносились зміни.

Враховуючи викладене, медичні огляди працівників мають проводитися.

Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за власні кошти організувати медичний огляд. Це передбачає стаття 169 КЗпП

Медичний огляд це обов’язкова законодавча умова, дотримання якої надає право роботодавцеві — допустити працівників до виконання їх трудових обов’язків, а працівникам — виконувати свою роботу. Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції.

Даним питанням наша громадська організація почала перейматися ще на початку 2021-2022 навчального року.

Переяславська міська рада Київської області у своїх відповідях на наші інформаційні запити зазначає, що передбачені чинним законодавством України та іншими нормативними актами медичні огляди не проводяться з причин карантину.

У січні 2021 року Держпраці наголосила, що і під час карантину роботодавець зобов’язаний організовувати попередні медичні огляди при прийнятті на роботу та періодичні медогляди у процесі трудової діяльності згідно зі ст. 17 Закону про охорону праці, ст. 169 КЗпП та Порядком № 246. Після введення карантину в Україні у 2020 році медичні огляди працівників певних категорій були тимчасово скасовані відповідно до п.п. 4 п. 24 постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 № 1236. Однак наразі ця редакція постанови втратила чинність, п. 4 з неї виключено.

 

 

Що стосується вакцинації від коронавірусної хвороби (COVID-19) та медоглядів перед вакцинуванням.

Ст. 11 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачена організація та проведення медичних оглядів і обстежень.

П.4 ст. 12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено проведення профілактичних щеплень після медичного огляду.

Позачергові – або огляди на вимогу, тобто при погіршенні стану здоров'я за ініціативою працівника, керівника чи на вимогу контрольних органів. Їх проводять також у разі виявлення інфекційних захворювань та/або бактеріоносійства; у разі погіршення епідемічної ситуації.

Натомість переяславська міська влада проігнорувала вимоги чинного законодавства України, посилаючись на достатність звичайного опитування перед вакцинуванням.

 

Таке ігнорування чинних законів України та нормативних актів щодо медичних оглядів з боку Переяславської міської ради та її посадових осіб не сприяє покращенню епідеміологічної ситуації в громаді та запобіганню поширенню на території громади гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

 

Враховуючи викладене вище, просимо в межах компетенції відреагувати на наше звернення (скаргу) та прийняти відповідні рішення щодо виконання Переяславською міською радою Київської області норм щодо медоглядів працівників сфери освіти (в т.ч. дошкільної, позашкільної).



















вівторок, 23 листопада 2021 р.

Що таке ВООЗ, хто її фінансує і чому ми прислухаємося до її порад з коронавірусу?

З початку пандемії COVID-19 Всесвітню організацію охорони здоров'я щодня зустрічаємо в новинах: вона розповідає, як подолати коронавірус, робить прогнози, рекомендує країнам, як знімати карантин, та інформує, як справи з розробкою вакцини. До речі, пандемією цю ситуацію також назвала саме ВООЗ.

На адресу організації лунає багато критики, а президент США Дональд Трамп навіть вирішив призупинити фінансування ВООЗ. Це справді проблема, тому що внесок Америки в організацію був найбільшим. Hromadske пояснює, як це позначиться на роботі ВООЗ і в чому взагалі ця робота полягає.

Що таке ВООЗ і навіщо вона потрібна?

ВООЗ, покликана займатися охороною здоров'я у світовому масштабі, запрацювала 7 квітня 1948 року (тепер це — Всесвітній день здоров'я) у складі Організації Об'єднаних Націй.

«Всесвітня організація охорони здоров'я працює у всьому світі для зміцнення здоров'я, забезпечення безпеки та захисту вразливих груп населення. Наша мета в тому, щоб забезпечити ще мільярду людей краще здоров'я та добробут», — так ВООЗ визначає свою місію.

У складі ВООЗ - 194 країни. Її штаб-квартира знаходиться в Женеві, а по світу ще шість регіональних та 150 національних представництв, де працює щонайменше 7000 співробітників.

Ми чуємо про ВООЗ переважно тоді, коли вона оголошує надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я, як це було 30 січня 2020 року через коронавірус, і раніше — у 2009-му через свинячий грип, у 2014 та 2019 роках через вірус Ебола . Під час надзвичайних ситуацій організація стає центральним координуючим органом, який розробляє програми зі стримування та викорінення хвороб та дає рекомендації країнам-учасницям.

У спокійні часи ВООЗ проводить боротьбу з такими хворобами, як малярія та поліомієліт, надає допомогу по всьому світу, а також задає глобальні тенденції та встановлює норми в галузі охорони здоров'я. Особливо значення організації відчутно у бідних країнах Африки, Близького Сходу та Південної Америки, де вона, зокрема, стежить за вакцинацією населення та дотриманням санітарії.

Хто та як фінансує ВООЗ?

Фінансування ВООЗ – це членські внески країн-учасниць, які розраховують відповідно до кількості населення та добробуту країни. А також добровільні внески приватних осіб, благодійних фондів, неурядових організацій, що різняться рік у рік.

Зараз найбільшим фінансовим донором ВООЗ є США, на внески яких припадає майже 15% фінансування, на другому місці — Китай. 2019-го США виділили ВООЗ близько $553 млн, КНР — майже вдесятеро менше.

Також традиційно серед країн, які сплачують найбільші внески – Велика Британія, Японія та Німеччина. А в 2016-2017 роках внесок Фонду Білла та Мелінди Гейтс склав майже $650 млн і був другим найбільшим після США.

hromadske.ua

субота, 20 листопада 2021 р.

Рішення конституційного суду щодо конституційності вставлення карантину. 28 серпня 2020 року.


Карантинні заборони, які оспорювалися:

– проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів з кількістю учасників більше ніж 10 осіб (підпункт 5);
– робота закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів (крім розміщених у них магазинів), діяльність закладів, що надають послуги з розміщення, закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури (підпункт 6);
– здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі (підпункт 7);
– закладам охорони здоров’я проведення планових заходів з госпіталізації (підпункт 14).

КСУ наголошує, що таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом (постановою) суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України. Проте постанова КМУ №392 втратила чинність відповідно до постанови КМУ від 22 липня 2020 року № 641 (до закінчення розгляду справи Конституційним Судом України). А оскільки питання конституційності вирішується КСУ тільки щодо чинних нормативно-правових актів, провадження у цій частині справи було закрито.

Проте Конституційний Суд України зробив важливий висновок про порядок тимчасового обмеження прав людини – винятково на рівні Закону України задля дотримання конституційних принципів верховенства права та пріоритету прав людини.

Щодо граничного розміру заробітної плати, грошового забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ, передбачене у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому скасовується карантин – Конституційний Суд України зазначив, що таке обмеження суперечить принципу юридичної визначеності, оскільки є невизначеним в часі та не забезпечує передбачуваності застосування цих норм.

пʼятниця, 19 листопада 2021 р.

Інформація для відсторонених від роботи з причини не вакцинації від COVID-19

 

ДЛЯ СУДОВОГО ОСКАРЖЕННЯ НЕЗАКОННОГО ВІДСТОРОНЕННЯ ВІД РОБОТИ НЕОБХІДНО ПІДГОТУВАТИ НАСТУПНІ ДОКУМЕНТИ:

1. Копія Наказу про відсторонення.
2. Копія Наказу про прийняття на роботу.
3. Копія Трудового договору (за наявності).
4. Копія Колективного договору (за наявності).
5. Копія Посадової інструкції.
6. Копія Правил внутрішнього трудового розпорядку.

Інформація про роботодавця:
1. Повна назва.
2. Місцезнаходження.
3. Код ЄДРПОУ.
4. Контактні дані (телефон, e-mail).

Інформація про відстороненого працівника:
1. Прізвище, ім’я, по-батькові.
2. Ідентифікаційний код.
3. Адреса реєстрації (і фактичного проживання).
4. Контактні дані (телефон, e-mail).

За консультаціями звертатись на e-mail:patriotic.forces.fortress@ukr.net

середа, 17 листопада 2021 р.

Я не боюсь говорити. Переяслав. 7.11.2021

 

Недільний базар - найкраще місце почути думки людей.
Враховуючи упередженість та однобокість подачі інформації переважної більшості ЗМІ, ми провели громадське опитування жителів та гостей Переяслава.
Тут думки людей, які не бояться висловити їх вголос.

Ольга ГОЛУБОВСЬКА про пандемію, вакцинацію від ковід та новий локдаун.

 

Вакцинація очима юриста. Що в Україні із цим не так? Адвокат Ростислав Кравець.

 

Чи потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів на ковід - епідеміолог.

 

вівторок, 16 листопада 2021 р.

Позиція лікаря по ситуації з вакцинацією від COVID-19

 


Лікар Тарас Жиравецький: я не буду про це мовчати, знаєте яка найбільша помилка вaкцuнованuх?

Український лікар заявив, що щeплення від коpoнавірусу не захищає від зараження, і не дає людині «зелене» світло. При цьому вакцинація навіть не дає гарантії, що перебіг хвороби буде легким. Про це в Telegram написав Тарас Жиравецький, головлікар одного з діагностичних центрів Львова.

За словами медика, щепленим від коpoнавірусу так само, як і нещепленим потрібно максимально захищати себе від можливого зараження.

«Найбільша помилка вакцuнованих, що багато хто з них думає, що не може заразитися віpyсом, а якщо заразиться, то тест можна не здавати і вірус вони не передають, а крім того в них зелене світло з сертифікатом на всі масові заходи і пропуск куди завгодно…» — написав Жиравецький.

Він нагадав, що зараз це дуже важливо, так як ситуація важка. І тільки у Львівській області госпіталізовано 10% пацієнтів, у яких є щеплення.

«Часто на цьому акценту немає і всі думають, що у них немає шансів потрапити в лікарню…

Більше 200 пацієнтів у лікарнях Львівської області вакциновані!

Це дійсно менше 10% всіх пацієнтів, які зараз лікуються, але життя кожного безцінне!» — додав медик.

ЗВІСТКА

пʼятниця, 12 листопада 2021 р.

Шкала захисту від COVID-19. МОЗ України повинен визнати право на сертифікат.

Цікаво, наш МОЗ подужає зрозуміти, що люди мають право на сертифікат на підставі тесту на антитіла в принципі. Наприклад, до Австрії громадянин України може полетіти з довідкою від лікаря про наявність антитіл, бо "підтвердженням одужання після захворювання на COVID-19 може бути - офіційна довідка від лікаря із зазначенням наявності нейтралізуючих антитіл, не старших ніж 90 днів". А то вже якось незручно, що люди можуть у ЄС потрапити з антитілами, а в Україні на роботу не можуть.

середа, 10 листопада 2021 р.

Вакцинація від COVID-19

 

Вакцинація від COVID-19

Про статус вакцин, правові орієнтири, обіцянки влади і офіційну смертність

Сьогодні український інформаційний простір переповнений інформацією про вакцинацію від COVID-19. Яку варто обрати, чи обов’язково вакцинуватися, які побічні ефекти і ускладнення - від пліток, фейків і заяв політиків до думок різноманітних експертів і порад лікарів. Про дійсний стан речей у питаннях, які турбують кожного українця, ми вирішили дізнатися з офіційних джерел.


Асортимент, що маємо

Далеко не всі громадяни володіють інформацією щодо зареєстрованих на даний час вакцин для специфічної профілактики коронавірусної хвороби, чи є вони профілактичними або експериментальними. Наш відповідний запит Кабмін переадресував до Міністерства охорони здоров’я, а те в свою чергу – до відомчого Державного підприємства «Державний експертний центр МОЗ України», що опікується сьогодні цими питаннями.

Зрештою нам надали відповідний перелік вакцин разом з інструкціями для їхнього медичного застосування як лікарського засобу. Так, за даними Державного реєстру лікарських засобів України станом на 27.07.2021 в Україні зареєстровані 6 вакцин під зобов'язання для екстреного медичного застосування:

1. КОМІРНАТІ / COMIRNATY™

Концентрат для дисперсії для ін`єкції, 1 флакон (0,45 мл) містить 6 доз по 30 мкг; 195 флаконів у картонній коробці, виробництва Пфайзер Менюфекчуринг, Бельгія НВ, Бельгія, БайоНТек Менюфекчуринг ГмбХ, Німеччина, заявник Пфайзер Ейч.Сі.Пі. Корпорейшн, США (інструкція).

2. ВАКЦИНА CHARDOX1 NCOV-19 CORONA VIRUS (РЕКОМБІНАНТНА), КОВІШЕЛД / CHARDOX1 NCOV-19 CORONA VIRUS VACCINE (RECOMBINANT), COVISHIELD Розчин для ін'єкцій, по 5 мл (10 доз) у багатодозових флаконах, по 50 багатодозових флаконів у картонній коробці, виробнитцва СЕРУМ ІНСТІТЬЮТ ОФ ІНДІА ПВТ. ЛТД., Індія, заявник ТОВ «ГРЕЙС ОФ ГОД», Україна (інструкція).

3. КОРОНАВАК ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ COVID-19 (ВИРОЩЕНА З ВИКОРИСТАННЯМ КЛІТИН VERO), ІНАКТИВОВАНА.

Суспензія для ін'єкцій, 0,5 мл суспензії для ін'єкцій у попередньо наповненому одноразовому шприці з голкою або 0,5 мл суспензії для ін'єкцій у одноразовому флаконі; попередньо наповнений одноразовий шприц з голкою у картонній коробці №1 або №10 або флакони у картонній коробці № 40 з маркуванням іноземною (англійською) та/або українською 2 мовою, виробництва Синовак Лайф Саєнсіз Ко. Лтд., Китай, заявник Синовак Лайф Саєнсіз Ко. Лтд., Китай (інструкція).

4.ВАКЦИНА АСТРАЗЕНЕКА ПРОТИ COVID-19 / COVID-19 VACCINE ASTRAZENECA.

Розчин для ін'єкцій, по 5 мл розчину в 10-дозовому флаконі (прозоре скло типу І) з пробкою (гумовою з алюмінієвим обжимним ковпачком), по 10 флаконів у картонній коробці, виробництва СК біосайнс Ко., Лтд. (No.97) (виробництво лікарського засобу, випробування контролю якості лікарського засобу та випробування стабільності (біологічні; мікробіологічні: мікробіологічна чистота; мікробіологічні: стерильність; фізичні/хімічні), вторинне пакування), Республіка Корея, заявник АСТРАЗЕНЕКА АБ, Швеція (інструкція).

5.ВАКЦИНА АСТРАЗЕНЕКА ПРОТИ COVID-19 / COVID-19 VACCINE ASTRAZENECA.

Розчин для ін'єкцій, 5 мл розчину в 10-дозовому флаконі (прозоре скло типу І) з пробкою (гумовою з алюмінієвим обжимним ковпачком), по 10 флаконів у картонній коробці, виробництва КАТАЛЕНТ АНАНЬЇ С.Р.Л. (виробництво лікарського засобу, випробування контролю якості лікарського засобу (мікробіологічні (мікробіологічна чистота): випробування на бактеріальні ендотоксини (LAL-тест); мікробіологічні (стерильність): стерильність; фізичні/хімічні: опис (кольоровість, прозорість та видимі частки), рН, осмоляльність, об’єм, що витягається), вторинна упаковка), Італія, заявник АСТРАЗЕНЕКА АБ, Швеція (інструкція).

6. КОВІД-19 ВАКЦИНА ЯНССЕН (COVID-19 VACCINE  JANSSEN).

Суспензія для ін'єкцій (0,5 мл одна доза), по 2,5 мл суспензії у багатодозовому флаконі (скло типу І) з гумовою пробкою, алюмінієвим обтиском та синьою пластиковою кришкою. Кожен флакон містить 5 доз. По 10 багатодозових флаконів в упаковці, виробництва Янссен Фармацевтика НВ, Бельгія, заявник ТОВ «Джонсон і Джонсон Україна», Україна (інструкція).

Без випробувань

Але який статус у цих вакцин. Чи є документи, що підтверджують проведення їх клінічних випробувань та затвердження відповідних протоколів?

Тут слід ураховувати, що відповідно до пункту 3.2 Порядку проведення клінічних випробувань лікарських засобів та експертизи матеріалів клінічних випробувань, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23.09.2009 №, клінічні випробування лікарських засобів можуть проводитися в лікувально-профілактичних закладах, які визначаються МОЗ, за наявності рішення про проведення клінічних випробувань МОЗ, що приймається на підставі позитивного висновку експертизи матеріалів щодо проведення клінічного випробування, який надається Державним експертним центром.

Згідно із пунктом 7.6 Порядку, за результатами проведеної експертизи Центр надає до МОЗ позитивний або негативний висновок. Після цього вже приймається рішення про проведення клінічних випробувань або про відмову в проведенні клінічних випробувань із зазначенням обґрунтованих підстав для прийняття рішення про відмову в проведенні клінічного випробування.

У зв’язку із цим, офіційною позицією МОЗ є те, що до Центру для проведення експертизи не надходили матеріали клінічних випробувань лікарського засобу/вакцини, що використовуються на території України на підставі дозволів на екстрене застосування наданий компетентними органами Сполучених Штатів Америки, Великої Британії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китайської Народної Республіки, Індії або за централізованою процедурою компетентним органом Європейського Союзу відповідно до національного законодавства країни надання дозволу чи Європейського Союзу або вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів, прекваліфікованих Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Також до Центру не надходили матеріали про проведення випробувань чи досліджень, окремих фаз клінічних випробувань (досліджень) та отриманих результатів які містять в сукупності науково обґрунтовані докази, у тому числі дані адекватних та добре контрольованих досліджень, які дають змогу вважати, що вакцини або інші медичні імунобіологічні препарати можуть бути ефективними для профілактики коронавірусної хвороби (COVID-19) і використовуються на території України на підставі дозволів на екстрене застосування…

Лише добровільно

Зважаючи на те, що всі ми з вами фактично беремо участь в медичному експерименті, варто розуміти певні правові орієнтири.

Відповідно до частини 2 статті 28 Конституції України жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам. Право на повагу до приватного життя та свободу думки закріплено статтями 8 та 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (є частиною національного законодавства), що надає право особі відмовитися від вакцинації.

Резолюцією ПАРЄ №2361(2021) від 27 січня 2021 р. «Вакцини проти COVID-19: етичні, правові та практичні міркування» Асамблея закликала держави-члени і рекомендувала державам-членам ЄС:

- забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації за те, що не пройшов вакцинацію;

- інформувати громадян про те, що вакцинація не є обов'язковою, що ніхто не може зазнавати політичного, соціального чи іншого тиску для проходження вакцинації;

- популяризувати зміст контрактів з виробниками вакцин і забезпечувати їх відкритість для громадського контролю;

- забезпечувати високу якість випробувань, які повинні бути обґрунтованими і проводитися з дотриманням етичних норм згідно відповідних положень Конвенції про права людини та біомедицину (Конвенція Ов'єдо) та Додаткового протоколу до неї.

- забезпечити, щоб регулюючі органи, що відповідають за оцінку і дозвіл використання вакцин проти COVID-19, були незалежними і захищені від політичного тиску;

- забезпечити дотримання стандартів безпеки, ефективності та якості вакцин.

Відповідно до статті 5 Конвенції про права людини та біомедицину, будь-яке втручання у сферу здоров'я може здійснюватися тільки після добровільної та свідомої згоди на нього відповідної особи. Такій особі заздалегідь має бути надана відповідна інформація про мету і характер втручання, а також про його наслідки та ризики.

До медико-біологічних експериментів відносять клінічні випробування лікарських засобів. Нюрнберзьким кодексом встановлено низку основоположних принципів проведення дослідів, до яких залучена людина. Обов’язковими умовами у процесі здійснення медико-біологічних експериментів є добровільна згода піддослідного; експеримент має спиратися на раніше отримані дані, очікувані результати мають виправдовувати факт проведення експерименту; мінімізація фізичних або психічних страждань піддослідного; впевненість у неспричиненні смерті або ушкодження, що може призвести до інвалідності піддослідного; попередня відповідна підготовка, наявність необхідного обладнання; проведення експерименту лише особами з відповідною кваліфікацією; наявність у піддослідного можливості припинити експерименту будь-який момент; готовність спеціаліста зупинити експеримент на будь-якій стадії у разі виникнення підстав вважати, що експеримент може призвести до поранення, інвалідності чи смерті піддослідного. Нюрнберзький кодекс 1947 року було розроблено та прийнято за результатами Нюрнберзького процесу над лікарями, офіційна назва Справа «США проти Карла Брандта».

Стаття 281 Цивільного кодексу України передбачає, що медичні, наукові та інші досліди можуть провадитися лише щодо повнолітньої дієздатної фізичної особи за її вільною згодою.

Відповідно до статті 44 Основ законодавства України про охорону здоров'я у медичній практиці застосовуються методи профілактики, діагностики, лікування та лікарські засоби, дозволені до застосування центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Нові методи профілактики, діагностики, лікування, реабілітації та лікарські засоби, які знаходяться на розгляді в установленому порядку, але ще не допущені до застосування, та незареєстровані лікарські засоби можуть використовуватися в інтересах вилікування особи лише після отримання її письмової згоди. При отриманні згоди на застосування нових методів профілактики, діагностики, лікування, реабілітації та лікарських засобів, які знаходяться на розгляді в установленому порядку, але ще не допущені до застосування, та незареєстрованих лікарських засобів особі та (або) її законному представнику повинна бути надана інформація про цілі, методи, побічні ефекти, можливий ризик та очікувані результати.

Кого і як можуть змусити

Але медичні працівники в Україні знаходяться у підневільному становищі. Чи є законною вимога керівництва медичного закладу до медичного працівника про обов’язковість проведення ним вакцинації, а в разі відмови медичного працівника від добровільно-примусової вакцинації погроза звільнення?

В даному випадку у МОЗ посилаються на ст. 12 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб», та ст. 27 Закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», які передбачають профілактичні щеплення.

Але йдеться про щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу. Вони є обов'язковими і включаються до календаря щеплень. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від щеплень, ці працівники відсторонюються від виконання робіт.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється МОЗ.

Згадуваною вище Дорожньою картою з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках (наказ МОЗ від 24.12.2020 N 3018 передбачено, що вакцинація від коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні буде добровільною для усіх груп населення та професійних груп.

За офіційною інформацією МОЗ, станом на сьогодні рішення про проведення обов’язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями Головним державним санітарним лікарем України, головними державними санітарними лікарями регіонів не приймалось.

Враховуючи вищевикладене можна зазначити, що примусове проведення вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, суперечить чинному законодавству України.

Компенсації за наслідки

Постановою Кабінету Міністрів від 31.03.2021 № 371 «Деякі питання державної компенсації шкоди, пов'язаної з ускладненнями, що можуть виникнути після вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» встановлено, що в разі встановлення особі групи інвалідності, пов'язаної із ускладненнями, що можуть виникнути після вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, виплата згідно з цією постановою проводиться разово у таких розмірах:

• 400-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, - для осіб з інвалідністю I групи;

• 350-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, - для осіб з інвалідністю II групи;

• 300-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, - для осіб з інвалідністю III групи;

• у разі смерті особи, що настала внаслідок вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, членам сім'ї, батькам, утриманцям померлого проводиться виплата згідно з цією постановою в 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.

З практичної сторони необхідно зважати на те, що здійснення фармаконагляду за безпекою вакцин в Україні проводиться відповідно до Порядку здійснення фармаконагляду, затвердженого наказом МОЗ від 27.12.2006 № 898 та Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом CARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках.

Відповідно до цього порядку у випадку розвитку побічної реакції вакцини або настання несприятливої події після імунізації, що призвели до смерті пацієнта, відповідна карта-повідомлення про побічні реакції має подаватися до Державного експертного центру МОЗ протягом 48 годин.

На підставі даних про несприятливі події група оперативного реагування повинна проводити аналіз таких випадків після застосування вакцини COVID-19 на предмет серйозності. За потреби – проводити розслідування та збір інформації протягом перших 48 годин після реєстрації несприятливої події та заповнювати Протокол розслідування та встановлення причинно-наслідкового зв'язку, який передається Центру.

Але за даними МОЗ там не отримували інформації щодо наявності причинно-наслідкового зв’язку між летальними випадками несприятливих подій та вакцинами проти COVID-19.

Іншими словами, офіційна смертність від вакцинації в Україні дорівнює нулю.

Джерело

Закон і Бізнес

Популярні публікації