З початку пандемії COVID-19 Всесвітню організацію охорони здоров'я щодня зустрічаємо в новинах: вона розповідає, як подолати коронавірус, робить прогнози, рекомендує країнам, як знімати карантин, та інформує, як справи з розробкою вакцини. До речі, пандемією цю ситуацію також назвала саме ВООЗ.
На адресу організації лунає багато критики, а президент США Дональд Трамп навіть вирішив призупинити фінансування ВООЗ. Це справді проблема, тому що внесок Америки в організацію був найбільшим. Hromadske пояснює, як це позначиться на роботі ВООЗ і в чому взагалі ця робота полягає.
Що таке ВООЗ і навіщо вона потрібна?
ВООЗ, покликана займатися охороною здоров'я у світовому масштабі, запрацювала 7 квітня 1948 року (тепер це — Всесвітній день здоров'я) у складі Організації Об'єднаних Націй.
«Всесвітня організація охорони здоров'я працює у всьому світі для зміцнення здоров'я, забезпечення безпеки та захисту вразливих груп населення. Наша мета в тому, щоб забезпечити ще мільярду людей краще здоров'я та добробут», — так ВООЗ визначає свою місію.
У складі ВООЗ - 194 країни. Її штаб-квартира знаходиться в Женеві, а по світу ще шість регіональних та 150 національних представництв, де працює щонайменше 7000 співробітників.
Ми чуємо про ВООЗ переважно тоді, коли вона оголошує надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я, як це було 30 січня 2020 року через коронавірус, і раніше — у 2009-му через свинячий грип, у 2014 та 2019 роках через вірус Ебола . Під час надзвичайних ситуацій організація стає центральним координуючим органом, який розробляє програми зі стримування та викорінення хвороб та дає рекомендації країнам-учасницям.
У спокійні часи ВООЗ проводить боротьбу з такими хворобами, як малярія та поліомієліт, надає допомогу по всьому світу, а також задає глобальні тенденції та встановлює норми в галузі охорони здоров'я. Особливо значення організації відчутно у бідних країнах Африки, Близького Сходу та Південної Америки, де вона, зокрема, стежить за вакцинацією населення та дотриманням санітарії.
Хто та як фінансує ВООЗ?
Фінансування ВООЗ – це членські внески країн-учасниць, які розраховують відповідно до кількості населення та добробуту країни. А також добровільні внески приватних осіб, благодійних фондів, неурядових організацій, що різняться рік у рік.
Зараз найбільшим фінансовим донором ВООЗ є США, на внески яких припадає майже 15% фінансування, на другому місці — Китай. 2019-го США виділили ВООЗ близько $553 млн, КНР — майже вдесятеро менше.
Також традиційно серед країн, які сплачують найбільші внески – Велика Британія, Японія та Німеччина. А в 2016-2017 роках внесок Фонду Білла та Мелінди Гейтс склав майже $650 млн і був другим найбільшим після США.
Немає коментарів:
Дописати коментар