Шукати в цьому блозі

вівторок, 14 січня 2025 р.

Знайдена зброя: легалізація до кінця воєнного стану та оформлення права власності

 


Цивільним українцям дозволили давати відсіч окупантам зброєю, яку вони «знайшли» але добровільно задекларували. Новий закон нібито дає можливість після припинення дії воєнного стану оформити право власності на неї. 

Чи стане це першим кроком на шляху до отримання громадянами зброї для самозахисту, як це є в інших країнах? Що сьогодні потрібно робити тим, хто вже має на руках поки що необліковану зброю, щоб уникнути кримінальної відповідальності? Відповіді нижче.

Звідки взялася зброя у цивільних у 2022 році і скільки її «на руках»?

Десятиліттями до 24 лютого 2022 року в Україні тривала гостра дискусія щодо вогнепальної зброї і права українців на володіти нею. Опонентами виступали прихильники вільного продажу зброї для самозахисту і хто був за збереження обмежень та посилення контролю (головним чином – Міністерство внутрішніх справ). Одним із аргументів «за» вільніший ринок зброї для цивільних було і питання можливості відсічі агресору силами озброєних громадян.

Коли ворог підійшов до Києва – мисливці-власники зброї перетворилися на снайперів, що полювали на росіян. А добровольцям, що хотіли захищати столицю автомати довелося роздавати без зайвих процедур просто з вантажівок.

Тодішній міністр внутрішніх справ Денис Монастирський так писав про ті події: «Працюємо й організовуємо повністю оборону від ДРГ, видачу зброї. Видано понад 25 тис. одиниць зброї і близько 10 млн патронів, РПГ, гранат. Київ однозначно буде захищатися! Захищатися та битися до останнього! Хочу відзначити самоорганізованість наших людей – не тільки в Києві, а по всій Україні».

Росіяни відступили, а питання «що робити з розданою зброєю?» лишилося.

Правоохоронці запевняли, що всі видані Національною поліцією «стволи», облікували. І багато хто вже повернув зброю назад до поліції. Але зброя видавалася і на добровольчі формування територіальних громад. І навряд чи всю її облікували у найгарячіші дні 25 і 26 лютого 2022 року.

Чимало зброї, зокрема і російської, залишилось на територіях, де велися бойові дії. Про повний контроль таких знахідок, звісно, говорити не доводиться.

Зважаючи на неможливість встановити реальний стан з усім цим масивом зброї, що потрапила до рук цивільних у 2022 році і було ухвалено відповідний закон з ініціативи МВС.

У Нацполіції одразу визнали – доки йде війна і невідомий її фінал – забирати зброю у людей нелогічно. Краще – дати можливість легалізувати.

Як цивільному легалізувати отриману чи знайдену зброю?

Було ухвалено закон, який дозволяє громадянам прийти з отриманою у 2022 році чи знайденою зброєю в поліцію, щоб її зафіксували, поставили на облік у відповідну базу. І поки йде війна, люди далі зможуть її залишити в себе, а після перемоги протягом 90 днів вони повинні будуть прийти в поліцію і здати цю зброю.

«Якщо ви знайшли вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, вам необхідно негайно їх задекларувати. Зробити це можна у підрозділах Національної поліції», – наголошують в МВС. При цьому зазначають, що громадянам, які знайшли вогнепальну зброю і боєприпаси, треба повідомити в поліцію про знахідку чи наявну зброю за номером телефону 102 або 112. Далі – необхідно протягом 24 годин прибути до найближчого підрозділу поліції за місцем перебування для декларування зброї або боєприпасів. Також варто визначитись чи декларувати зброю і залишити собі, чи добровільно її здати.

Правоохоронці також акцентують увагу на тому, що перевезення вогнепальної зброї та боєприпасів для здачі або декларування відбувається в незарядженому стані та приховано від інших осіб. Крім того, заборонено розбирати вогнепальну зброю та боєприпаси, демонструвати і передавати її іншим особам, крім поліцейських.

«Це дуже важливий закон, який дає можливість людям показати ту зброю, яка потрапили їм до рук під час війни і оформити право на її зберігання, щоб за потреби дати відсіч ворогу, – коментує керівник Департаменту карного розшуку Національної поліції Вадим Дзюбинський. – Ми підтримували таку законодавчу ініціативу, оскільки розуміли, що люди бояться показувати зброю, яку знайшли, знають, що їх можуть притягнути до кримінальної відповідальності за зберігання. Вони десь її закопали чи в інший спосіб сховали. Але якщо буде реальна загрозі їхньому життю і здоров’ю з боку агресора, вони не зможуть її швидко використати, бо вона у них десь прихована. Чому не дати дозвіл людям, які готові стати на захист держави, скористатися цією зброєю? І в той же час ми зрозуміємо кількість незареєстрованної зброї, яка знаходиться на руках у людей. Чим більше зброї буде виведено з тіні, показано і задекларовано, тим безпечніше буде у нас на вулицях і в подальшому. Людина, яка задекларувала зброю, по-перше, почуває себе в безпеці. По-друге, правоохоронці знатимуть, в кого ця зброя зберігається. В цьому основний позитив».

Які «калібри» можна лишити собі?

У МВС також пояснюють, що під вогнепальною зброєю, яка підлягає декларуванню, розуміється нарізна вогнепальна зброя калібру не більш як 12,7 мм, гладкоствольна вогнепальна зброя калібру не більш як 23 мм і боєприпаси до неї. Фактично під ці параметри зброї підпадають бойовий пістолет, великокаліберна снайперська гвинтівка, автомат, мисливська рушниця тощо. Все інше залишити не вдасться, треба віддати правоохоронцям.

Також варто враховувати, що у випадку, якщо виявиться, що задекларована зброя фігурує у кримінальних провадженнях, має видалені чи незаконно змінені маркування або має визначені законом невідповідності, то органи Національної поліції її вилучатимуть.

Якщо ж питань до задекларованою зброї немає, цивільні особи отримають правові гарантії легально зберігати знайдену зброю на період воєнного стану. Зберігати вогнепальну зброю, яка не перебуватиме на обліку чи не пройде декларування, буде заборонено. За вчинення таких дій цивільні особи нестимуть кримінальну відповідальність.

Що ж до самої процедури декларування, то, як пояснив Вадим Дзюбинський, вона максимально спрощена. За його словами, у формі деклараційної заявки просто треба вказати, що зброя була знайдена чи отримана у такому-то місці конкретної дати чи проміжку часу.

Чи повірили українці у можливість легалізації зброї?

Чи вдасться завдяки такому механізму виявити усе необліковане, сказати наразі складно. Щодо перших результатів, то протягом першого місяця від початку процесу декларування вогнепальної зброї, за словами Вадима Дзюбинського, до поліції звернулося за реєстрацією 1659 осіб, які зареєстрували 1818 одиниць зброї. Тобто, є люди, які декларували не одну одиницю зброї.

«По кількості одиниць ми нікого не обмежуємо, – розповів він. – Якщо людина може забезпечити зберігання цієї зброї відповідно до вимог закону (є відповідного розміру сейф чи спеціально обладнана кімната), то будь ласка. Але ми обов’язкового перевіряємо умови зберігання».

Закон передбачає, що після скасування воєнного стану задекларовану зброю необхідно здати упродовж 90 днів. Потім, за заявою, на цю зброю можна буде набути право власності. Для цього треба буде пройти відповідні перевірки. В іншому разі зброя переходить у державну власність, а боєприпаси утилізують.

В МВС уточнюють, що якщо громадянин захоче залишити цю зброю в себе, переробивши на інший вид дозволеної зброї, процедура буде дещо іншою. Зброю будуть відстрілювати, перевіряти, проводити балістичну експертизу. І лише після того, як з’ясується, що ця зброя не причетна до вчинення правопорушень, її віддадуть нинішньому власникові.

Комунікаційна кампанія здійснюється в межах позабюджетного проєкту Секретаріату ОБСЄ «Підтримка зміцнення потенціалу державних органів влади України у запобіганні та боротьбі з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин в усіх його проявах», що фінансується Європейським Союзом, Фінляндією, Францією, Німеччиною, Нідерландами, Норвегією, Словаччиною і Польщею,  а також за підтримки Литви та Іспанії. Проєкт впроваджується у партнерстві з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною прикордонною службою та Державною митною службою України.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Популярні публікації