Шукати в цьому блозі

пʼятниця, 30 вересня 2022 р.

30 вересня 1944 р. Бій під селом Уневом Перемишлянського району на Львівщині



Бій під селом Уневом Перемишлянського району на Львівщині — один з найбільших боїв УПА з більшовиками. Він відбувся 30 вересня 1944 р. Проти куреня УПА "Верховинці", яким командував "Яструб" (Дмитро Карпенко), виступило понад тисячу більшовицького війська, що від 9 до 23 години при підтримці гармат, мінометів, танків провели на розташування повстанців 22 безуспішних наступи. Увечері повстанці непомітно вийшли з оточеного лісу, не натрапивши на жодну ворожу заставу. Більшовики, не знаючи цього, другого дня наступали на ліс з кількох сторін і почали бій між собою. Остаточно по кількагодинному бою порозумілись і, згубивши повстанський слід, маючи великі втрати, вернулись у Перемишляни.

четвер, 22 вересня 2022 р.

Ліси Київської області залишатимуться небезпечними для відвідування ще близько року


Як повідомили в ДСНС, якби усі піротехнічні підрозділи, які працювали на Київщині у квітні – травні, продовжили там працювати, то цей період був би значно коротшим. Але зараз основні зусилля підрозділів, в тому числі з Київської області, спрямовані на розмінування звільнених територій Храківщини.

Загалом, на розмінування всієї території України може піти до 10 років.

субота, 17 вересня 2022 р.

Добровольці потребують добровольців!!!


ДОБРОВОЛЬЧЕ ФОРМУВАННЯ Переяславської територіальної громади № 2 проводить набір добровольців для доукомплектування одного відділення І роти у зв’язку із тим, що частина хлопців ДФТГ №2 добровільно підписала контракти із ЗСУ.

Виконуємо громадянські обов’язки відповідно до ЗУ «Про основи національного спротиву», прирівняні у правах до військовослужбовців ЗСУ та застосовуємо особовий склад у межах Переяславської міської громади.
Шукаємо тих, хто справді готовий У ВІЛЬНИЙ ВІД РОБОТИ ЧАС, систематично, займатися підготовкою із військової та медичної тактики, брати участь у чергуваннях, нарядах, стрільбах, патрулюваннях, копати шансі, працювати на блок постах, забезпечувати охорону громадського порядку.
Заробітних плат у ДФТГ не отримуємо!
Можемо задіювати Вас від 12 до 24 години і надавати відповідні документи для роботодавця зі збереженням середньомісячної заробітної плати за Вашим місцем роботи.
Тобто потрібні чоловіки та дівчата вмотивовані до оборони своєї громади та держави Україна.
3ЯКЩО Є БАЖАЮЧІ МЕДИКИ долучитися до нашого медичного відділення, раді бачити! Головне Ваше завдання навчити хлопців надати собі першу медичну допомогу і не померти від втрати крові.
Тому хто бажає долучитися до нас ласкаво просимо.
Перебуваємо у підпорядкуванні командування сил ТРО ЗСУ Бориспільського району.
Якщо Ви боїтеся, недовіряєте, або ж Вас насторожує контракт Добровольця, можемо включити Вас до складу, так званої «групи без зброї» (тобто за Вами не закріплюється особиста зброя, але Ви проходите військову тактичну підготовку на рівні із добровольцями).
Засновником ДФТГ №2 є Переяславська міська рада.
Яка нажаль…
ТОМУ НАМ ПОТРІБНО МАТЕРІАЛЬНА ДОПОМОГА, А САМЕ:
Потрібна форма (однострій) (не ЗСУ) зима (терміново потрібно + взуття) та літо, пальне (бензин та дизель), каски, плитоноски та бронежилети, наколінники, медичні тактичні аптечки, турнікети, сигналізація та відео нагляд для наших режимних об’єктів, засоби зв’язку (Рації), метал та інші матеріали для облаштування кімнат зберігання зброї, бойлер, душова кабіна (облаштування душу), батарейки, акумулятори, папір А4, принтер, мішені, кошти для обслуговування авто, електрообігрівачі.
Хто може допомогти цими речами, або бажає особисто підписати контракт з командиром ДФТГ №2 пишіть мені в приват.
Хто може фінансово допомогти моя карта ось:
Приват 4731 2196 1118 8412 Моно 5375 4141 0434 5920 (Начальник Штабу ДФТГ №2 Бобровнік Юрій Вікторович).
Або на карту командира ДФТГ приват
4149 4993 1042 0656
(Дронь Олександр Іванович)
Офіційно у ФБ ми тут https://www.facebook.com/dftpmg2pereiaslav/
Репост вітається!

17 вересня - День рятувальника

 


Від душі вітаємо з Днем рятувальника! Дякуємо за вашу неоціненну працю, відвагу, мужність і неймовірну турботу про людей. Ви - справжні герої. Нехай в житті кожного з вас буде більше спокійних годин. Бажаємо міцного здоров'я, бадьорості духу, благополуччя, великого сімейного щастя!

середа, 14 вересня 2022 р.

Його любили мільйони… У боях за Україну загuнув заслужений артист України

У боях за Україну загинув заслужений артист України, соліст балету Національної опери України імені Т. Г. Шевченка Олександр Шаповал. Воїна не стало під час бою з російськими окупантами поблизу населеного пункту Майорськ у Донецькій області.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила співробітниця Національної опери Лариса Тарасенко. За її словами, Шаповал загинув у понеділок, 12 вересня.

Тарасенко додала, що на службу у Збройні сили артист пішов добровольцем після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Він був гранатометником.

“Сьогодні, 12 вересня 2022 року, у бою під Майорськом загинув Шаповал Олександр Миколайович, заслужений артист України, соліст балету Національної опери України імені Т. Г. Шевченка. На символічних фото Олександр Шаповал – Паганіні та воїн-гранатометник Збройних сил України, доброволець.

Вічна слава і пам’ять Герою!” – написала вона.

понеділок, 12 вересня 2022 р.

Примус України до "Мінську-3"

 


Впевнений, що головна причина сьогоднішніх ударів російських загарбників по нашій електрогенерації це не бажання "інформаційно перекрити" поразку на Харківщині, не помста від безсилля, й навіть не заважання нашим Силам Оборони. 

Так, всі ці мотивації присутні, але це не головне.

Насамперед ці удари є сигналом про бажання переговорів і фіксації приблизно нинішньої ситуації. І сьогоднішня заява Лаврова ("ми не відмовляємося від переговорів") це частина цього сигналу. Мовляв "українці, ви зараз відбили багато територій, ми визнаємо, що йти вперед вже не можемо, тож давайте "зійдемося десь посередині", а то ми будемо тепер нищити вашу критичну інфраструктуру".

По-суті ці удари є спробою примусу України до такого собі "Мінську 3".
Ось тільки треба пам'ятати, що після будь-якого "Мінську" знову буде "24 лютого". Тому як би не було складно, скільки б не прийшлося сидіти без світла та води, але піддаватися на цей шантаж не можна. 

А треба максимально знаходити альтернативи централізованому електропостачанню всюди, де це фізично можливо, активніше вимагати у союзників якісні засоби ППО та, що найважливіше, всім народом ще більше працювати на фронт аби допомогти намим захисникам швидше відновити територіальну цілісність нашої країни на українських умовах.

Все в наших руках! Якщо хтось досі в цьому сумнівається, то подивіться де харківський фронт був 5 вересня або київський 25 березня...

Юрій Левченко

неділя, 11 вересня 2022 р.

11 вересня – День танкіста України!

 


Щорічно у другу неділю вересня відзначається професійне свято всіх танкістів України. У 2022 році День танкіста відзначається 11 вересня. Наші танкісти показали чимало мужності і героїзму під час війни. Щодня українські танкісти у важких боях з окупантами захищають нашу землю від російської агресії. Чимало з них загинули за Батьківщину, багато хто отримав нагороди за героїзм.


Наші славні українські танкісти, вітаємо вас з Днем танкіста! Бажаємо вам по життю ясної видимості, широкого простору і вибору, високого кар'єрного зростання і завжди залишатися в пріоритеті!

Чи має право територіальна оборона робити поверхневу перевірку та оглядати телефони пересічних громадян


Для того, щоб знати, хто має право вас перевіряти на вулицях під час воєнного стану, варто розуміти різницю між військовими Силами територіальної оборони та добровольчими формуваннями.

Військові сили ТРО, сприяючи здійсненню заходів з протидії інформаційним операціям агресора, мають право оглядати ваші речі, добровольці територіальної оборони – ні.

З початком воєнних дій на території України, міста, окрім поліцейських, почали патрулювати військові та добровольці територіальної оборони. Неодноразово виникати ситуації, коли не лише під час комендантської години, а й серед денної пори військові зупиняли перехожих з проханням показати речі й галерею телефону.

Серед завдань територіальної оборони, визначених Законом України «Про основи національного спротиву», добровольчі формування беруть участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями.

Проте ні в яких законодавчих актах не прописано, що це дає їм право оглядати особисті речі громадян. На відміну від поліцейських і кадровиків Сил ТрО, які можуть це зробити.

Якщо серед міста до вас звернулися з проханням показати вміст сумки, кишень або галереї телефону, посилаючись на те, що ви підозріла особа, попросіть показати посвідчення.


Посвідчення військового ТРО, який має право оглядати ваші речі


Посвідчення добровольця ТрО, який не має права оглядати ваші речі

Проте під час комендантської години добровольці патрулюють місто разом з поліцейськими. Отож якщо ви гуляєте після 23:00, ви автоматично стаєте підозрілою особою.

субота, 10 вересня 2022 р.

Добровольці територіальних громад: які права та гарантії соціального захисту вони мають?

На початку 2022 року через  нарощування військової техніки рф біля кордонів України громадяни почали самоорганізовуватися для відбиття збройної загрози. З 24 лютого 2022 року кількість таких формувань значно збільшилася через повномасштабне вторгнення рф на територію України. Добровольчі формування, зокрема, підходять тим, хто хоче брати участь у боротьбі з агресором, проте з певних об'єктивних причин не може вступити до Сил територіальної оборони Збройних сил України (Сил ТрО ЗСУ), наприклад, у зв'язку з повним комплектуванням їх або ж через вік (для вступу до добровольчих формувань територіальних громад відсутня гранична вікова межа).

Відповідно до нещодавніх змін, визначених ЗУ “Про внесення змін до Закону України “Про основи національного спротиву” щодо надання можливості територіальній обороні виконувати завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій” (№ 2237-IX), під час воєнного стану добровольчі формування територіальних громад (далі — ДФТГ) переходять у підпорядкування командирів в/ч Сил ТрО ЗСУ. За рішенням Головнокомандувача ЗСУ вони повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань тероборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення бойових дій. 

Члени ДФТГ, які підпадають під відповідне рішення Головнокомандувача ЗСУ, отримують усі гарантії, визначені для контрактників та мобілізованих. Водночас решта добровольців територіальних громад, які не залучаються до бойових дій за відповідним рішенням, стикаються з низкою практичних проблем. Отже, варто розібратись, хто такі члени ДФТГ, які не охоплюються рішенням Головнокомандувача ЗСУ, які гарантії вони мають від держави та як співвідносяться з військовослужбовцями ТрО.

Хто може бути членом добровольчого формування тероборони?

Члени ДФТГ — це повнолітні громадяни України, які добровільно вступили до воєнізованих підрозділів під контролем ТрО ЗСУ для виконання завдань територіальної оборони своєї громади. Перед вступом вони проходять медичний, професійний, психологічний відбір та укладають контракт добровольця на 3 роки. Усі члени ДФТГ повинні перебувати на обліку територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати, далі — ТЦК та СП).

ДФТГ утворюється зборами за участі не менше 5 ініціаторів у присутності командира в/ч Сил ТрО та представників органів місцевого самоврядування і комплектується на добровільній основі. 

Чим ДФТГ відрізняється від ТрО?

  1. ТрО утворюється в кожному місті, де чисельність населення перевищує 900 тисяч мешканців, та районі, а ДФТГ —  з урахуванням ресурсних та людських можливостей Командуванням Сил ТрО ЗСУ та затверджуються Головнокомандувачем ЗСУ.

  2. Відмінності також стосуються і комплектування, адже в ТрО служать військовослужбовці за контрактом, за призовом осіб офіцерського складу та територіальний резерв. ДФТГ комплектується лише територіальним резервом на добровільній основі.

  3. Сили ТрО можуть комплектувати особи до 60 років, проте ця вікова межа, можливо, буде збільшена до 65 років (за бажанням особи), адже Верховна Рада України підтримала законопроєкт № 7180, який зараз очікує на підпис Президента, а для вступу до ДФТГ не встановлено граничного віку. 

  4. Після прийняття відповідного рішення Головнокомандувачем ЗСУ ДФТГ, як і ТрО ЗСУ, можуть залучатися до виконання завдань поза межами своєї зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення бойових дій.

  5. На членів ДФТГ поширюється обов’язок проходження військової служби за призовом під час мобілізації. За потреби їх можна призвати до військових частин Сил ТрО та інших складових сил оборони за територіальним принципом, якщо вони за станом здоров’я придатні та мають військово-облікову спеціальність.

  6. Член ДФТГ може розірвати контракт у будь-який момент, написавши заяву, навіть під час воєнного стану, проте такої можливості немає у військовослужбовців ТрО, адже звільнення під час воєнного стану відбувається за сімейними обставинами, станом здоров’я тощо. 

Отже, члени ДФТГ, які не визначені рішенням Головнокомандувача, не є військовослужбовцями, але виконують завдання тероборони під керівництвом ТрО ЗСУ та під час виконання таких завдань на них поширюється соціальний і правовий захист військовослужбовців. Саме про таких членів ДФТГ говоритимемо далі.

Соцгарантії для членів ДФТГ. Проблеми їх отримання

Під час виконання завдань тероборони на членів ДФТГ поширюються всі гарантії військовослужбовців і це визначено в ч. 2 ст. 24 ЗУ “Про основи національного спротиву”, а також п. 4 ч. 1 ст. 3 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Грошове забезпечення

Стаття 9 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” установлює, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення. Отже, члени ДФТГ під час виконання завдань тероборони також повинні мати грошове забезпечення.

Проблема полягає в тому, що на практиці члени ДФТГ, які залучаються до виконання завдань ТрО, жодного грошового забезпечення не отримують. Це може бути пов’язано з тим, що відповідний порядок відсутній, адже ні Постанова КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року, ні Наказ МОУ № 260 від 07 червня 2018 року, які регулюють порядок отримання грошового забезпечення військовослужбовців, не згадують про членів ДФТГ. Отже, було б доцільно на рівні ЗУ “Про основи національного спротиву” покласти обов'язок на Міноборони розробити механізм надання належного грошового забезпечення членам ДФТГ на час виконання ними завдань тероборони під керівництвом Сил ТрО.

Збереження середнього заробітку на цивільній роботі

Хоча в ч. 3 статті 119 Кодексу законів про працю України прямо не вказано, що за членами ДФТГ зберігається місце роботи та середній заробіток, але про це можна зробити висновок на основі таких положень:

  • під час виконання членами ДФТГ завдань тероборони на них поширюється соцзахист військовослужбовців (ст. 24 ЗУ “Про основи національного спротиву”);

  • про це прямо вказано у формі контракту, затвердженій наказом МОУ № 84 від 07 березня 2022 року;

  • у ч. 1 статті 119 КЗпП України визначено, що право на збереження місця роботи та середнього заробітку гарантується працівникам на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо вони здійснюють їх у робочий час, проте в роботодавців можуть виникати проблеми із застосуванням цього положення, адже вони потребують додаткового тлумачення щодо належності виконання завдань тероборони до державних або громадських обов'язків.

З реалізацією такого права на практиці виникають проблеми, адже ч. 3 ст. 119 КЗпП, якою звикли користуватися власники підприємств, не містить прямої вказівки на членів ДФТГ і для роботодавців не зрозуміло, як оформляти працівників, які періодично залучаються до тероборони, за місцем роботи. Як слушно радить Управління Держпраці в Черкаській області, варто виходити з рівня залучення працівника до територіальної оборони та роботодавцю не обов’язково видавати наказ про увільнення від виконання роботи за трудовим договором. За потреби працівник може виконувати завдання тероборони за відповідним рішенням командира в/ч Сил ТрО й лише на цей час звільнятися від виконання трудових обов'язків з їх погодинною оплатою. Для визначення середнього заробітку роботодавцям потрібно керуватися Постановою КМУ № 100 від 08 лютого 1995 року. Водночас таке право повинне зберігатися за працівниками на весь час залучення до виконання завдань поза межами їхньої територіальної громади.

Щоб уникнути неоднакового застосування положень законодавства роботодавцями, варто доповнити ч. 3 ст. 119

 КЗпП України прямою вказівкою на членів ДФТГ, але зазначивши, що таке право вони мають лише на час виконання завдань тероборони.

Статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та членів сім’ї загиблого 

У цій сфері наразі важко виявити підводні камені, оскільки на практиці члени ДФТГ поки не звертаються за оформленням статусів у зв'язку з активною фазою війни. Але законодавці урегулювали це питання, прийнявши ЗУ № 2121-IX від 15 березня 2022 року.

Указаний закон вносить зміни до ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, надаючи статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни членам ДФТГ, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави внаслідок військової агресії рф. 

Відповідно до цих змін до сімей загиблих Захисників і Захисниць України також належать сім’ї осіб, які входили до складу ДФТГ і брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України у зв’язку з військовою агресією рф та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі.

Як повідомило Міністерство у справах ветеранів України, фахівці міністерства спільно з представниками сектору безпеки та оборони вже розробляють порядок отримання статусів для Захисників з добровольчих формувань.

Одноразова грошова допомога

Змін до ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” щодо одноразової грошової допомоги (далі — ОГД) не було внесено. Але таке право в них є, адже під час виконання обов'язків тероборони на них поширюється ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, де в статті 16 визначене право на ОГД. До того ж ці категорії мають право на відповідні статуси, які гарантують отримання допомоги. Так, у статті 13 та 15 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визначено пільги для осіб з інвалідністю внаслідок війни й членів сімей загиблих захисників України, зокрема й право на ОГД. 

Наприкінці травня 2022 року Постановою № 605 уряд надав право на ОГД відповідно до Постанови КМУ від 29 квітня 2016 року № 336 членам ДФТГ у разі отримання ними інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією рф проти України, безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів. Таке ж право мають їхні члени сімей у разі загибелі (смерті) добровольця територіальної оборони за вказаних обставин.

Проте з виплатою ОГД членам сім’ї загиблих добровольців наразі достатньо несправедлива ситуація, адже ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” робить посилання на порядок отримання допомоги, визначений Постановою КМУ № 336, куди й внесено зміни щодо поширення такого права на ДФТГ і де розмір допомоги на 2022 рік складає приблизно 1,8 млн грн, водночас члени сімей загиблих військовослужбовців зараз отримують 15 млн грн відповідно до Постанови КМУ № 168 від 28 лютого 2022 року, яка не поширюється на ДФТГ. Саме тому вважаємо за доцільне, у разі залучення представників ДФТГ до виконання бойових завдань, урівняти розмір ОГД під час воєнного стану шляхом внесення змін до Постанови № 168 та розширення кола осіб, які мають право на виплату в такому розмірі.

Пенсійне забезпечення

Закон № 2121-IX від 15 березня 2022 року також надав деякі гарантії для членів добровольчих формувань у сфері пенсійного забезпечення. Так, члени ДФТГ, яким надано статус УБД, мають право на дострокове призначення пенсії  після досягнення чоловіками 55 років, жінками — 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 — у жінок.

Також закон поширив на членів добровольчих формувань територіальних громад, які стали особами з інвалідністю внаслідок війни, і членів сімей осіб, які входили до складу ДФТГ та загинули під час виконання ними завдань, необхідних для забезпечення оборони, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, установлені для військовослужбовців строкової служби та членів їхніх сімей.

Добровольчі формування територіальної громади є важливим елементом боротьби проти військової агресії рф. Члени ДФТГ та їхні сім’ї мають право на належний соціальний захист, оскільки відповідно до законодавчих змін під час воєнного стану вони всі перебувають в оперативному управлінні командирів сил ТрО, проте на практиці виникають проблеми з реалізацією гарантій. 

Тому було б доцільно покласти на МОУ обов'язок розробити механізм надання грошового забезпечення добровольцям тероборони, а законодавцю доповнити ч. 3 ст. 119 КЗпП України згадкою про учасників ДФТГ з урахуванням того, що відповідне право вони мають протягом фактичного часу виконання завдань тероборони та на весь час залучення до виконання завдань поза межами їхньої територіальної громади. 

Крім того, профільному міністерству необхідно розробити порядок отримання такими особами статусу учасника бойових дій та справедливо внормувати виплату ОГД членам сімей загиблих добровольців територіальної оборони. Питання грошового забезпечення та соціальної підтримки потребують оперативного врегулювання в найбільш короткі строки. 

Джерело

четвер, 8 вересня 2022 р.

Добровольці зможуть отримати статус учасника бойових дій

Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №7322, який передбачає можливість отримання статусу учасника бойових дій людям, які НЕ вступили до ЗСУ, МВС, Нацполіції, Нацгвардії, СБУ, але брали участь у забезпеченні оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави через військову агресію російської федерації.

Також законопроектом пропонується визначити коло осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України у період дії воєнного стану при здійсненні самооборони під час виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану.

Закон відновить справедливість щодо захисників, які обороняють Україну.

Порушення правил носіння та перевезення вогнепальної зброї


Адміністративна відповідальність за порушення громадянами правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї і бойових припасів

Положеннями ст.ст. 1 та 2 Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» передбачено, що громадяни України можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії РФ та/або інших держав, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси у порядку встановленому Законом, і застосування такої зброї цивільними особами здійснюється відповідно до правил, встановлених для військовослужбовців.

Відповідно до вказаного Порядку під час перенесення або перевезення особиста мисливська зброя членів добровольчих формувань може бути у зарядженому стані та поза спеціальним чохлом, кейсом, футляром тощо, але виключно під час виконання ними завдань територіальної оборони.

Втім адміністративна відповідальність за ч.1 ст.191 КУпАП настає за порушення правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів громадянами, які мають відповідний документ дозвільного характеру, виданий уповноваженим державним органом на зберігання зазначеної зброї.

Стаття 191 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст.191 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння.

Серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов`язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.

ВАЖЛИВО: Не зазначення у протоколі змісту норми відповідного закону чи підзаконного акту, у порушенні вимог якої обвинувачується особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, позбавляє її можливості ефективного захисту від пред`явленого обвинувачення, тобто є порушенням права на захист.

Виходячи із аналізу змісту ст.256, 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об`єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі для належного оформлення.

Постановою Пленуму Верховного Суду України за № 14, від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Так, об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.191 КУпАП, полягає у порушенні правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів.

Вказані правила регламентуються Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженою наказом МВС України №622 від 21 серпня 1998 року.

Відповідно до п. 8.1. Інструкції дозвільна система, що здійснюється органами поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб`єктам господарювання та громадянам.

Відповідно до п. 1 Положення «Про дозвільну систему» дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку І використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.

За змістом пункту 2 цього Положення передбачено, що до предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, холодна зброя, (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів.

Згідно п/п 2.3.2. п. 2.3. Інструкції дозволи видаються УП ГУНП на придбання, зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв громадянами України.

З прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ повноваження з видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї покладено на органи Національної поліції, які до врегулювання на законодавчому рівні повноважень застосовують норми Інструкції № 622 (16 квітня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 580/2396/19, адміністративне провадження №К/9901/36476/19 (ЄДРСРУ № 88832480).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що дозволи на придбання, зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв громадянами України видають управління (відділи) превентивної діяльності Головного управління національної поліції за умови подання відповідних документів. При цьому, Інструкцією № 622 визначено перелік підстав, за наявності яких органи поліції не мають права видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї (04 квітня 2022 року Восьмий апеляційний адміністративний суд у справі № 140/5408/21 пров. № А/857/69/22 (ЄДРСРУ № 103870802).

Згідно п. 12.4 зазначеної Інструкції, придбана мисливська вогнепальна нарізна, гладкоствольна зброя, основні частини зброї, охолощена, пневматична зброя, холодна зброя, пристрої протягом десяти днів з дня придбання мають бути зареєстровані в органах поліції за місцем проживання власника з одержанням дозволу на її зберігання та носіння, а пунктом 12.2 встановлено перелік документів, які необхідні для одержання громадянами в органах поліції дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної та охолощеної зброї громадянами.

Відповідно до п. 8.8 глави 8 розділу II Інструкції - мисливська вогнепальна зброя - вогнепальна зброя, що відповідає вимогам, установленим до мисливської зброї технічним регламентом, а за його відсутності - національним (галузевим) стандартом.

До мисливської вогнепальної зброї належать: мисливські гвинтівки, карабіни та штуцери, гладкоствольні рушниці, гладкоствольні рушниці із свердловиною «парадокс» з нарізами 100-140 мм на початку або в кінці ствола, мисливські рушниці зі свердловиною «сюпра», комбіновані рушниці, що мають поряд з гладкими і нарізні стволи.

Згідно п. 12.13 глави 12 розділу II вказаної Інструкції - під час перенесення або перевезення вогнепальна, пневматична зброя має бути у розрядженому стані та знаходитися у спеціальному чохлі, кейсі, футлярі тощо. Під час перенесення або перевезення зброї та боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв та патронів до них власник зобов`язаний мати при собі дозвіл органу поліції на право зберігання та носіння такої зброї, основних частин зброї та пристроїв.

ВИСНОВОК: Зважаючи на викладене вбачається, що  будь-яка цивільна особа повинна неухильно виконувати вимоги Інструкції щодо поводження (зберігання, носіння, перевезення) зі зброєю, адже за її невиконання передбачена відповідальність, яка буде встановлена судом … якщо звісно в протоколі не будуть допущенні процесуальні помилки, які і повинен виявити Адвокат.

P.s. Вибухові пристрої згідно п. 1, 2 «Переліку видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об`єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України» затверджених Постановою Верховної Ради України від 17.06.1992 №2471-XII не можуть перебувати у власності громадян.

середа, 7 вересня 2022 р.

Добровольчі формування територіальних громад. Все про формування.


Добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ) - це воєнізовані підрозділи, сформовані добровольцями, які проживають на території певної громади для тероборони цієї громади (не плутати з підрозділами Сил ТрО ЗСУ).
🔸
 Хто може стати членом добровольчого формування територіальної громади?
Громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця тероборони (строком на 3 роки).
Комплектування ДФТГ здійснюється на добровільній основі.
Облік осіб, які уклали такий контракт, здійснюється ТЦК та СП (колишні військкомати).
🔸
Як співвідноситься членство в ДФТГ та військова служба?
Добровольці ДФТГ не є військовослужбовцями.
Членство в ДФТГ не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби/ за призовом під час мобілізації, зокрема до Сил ТрО ЗСУ, на особливий період / за призовом осіб офіцерського складу/ осіб із числа резервістів в особливий період (п. 6, 7 Постанови № 1449).
🔸
 Підпорядкування.
ДФТГ підпорядковуються і контролюються Силами ТрО ЗСУ за територіальним принципом.
На членів ДФТГ, під час участі в підготовці та виконанні завдань тероборони поширюється дія статутів ЗСУ (ч. 3 ст. 9 ЗУ “Про основи національного спротиву”).
🔹
Забезпечення матеріально-технічними засобами та фінансування діяльності ДФТГ здійснюються за рахунок Держбюджету, місцевих бюджетів, а також з інших не заборонених законодавством України джерел. Забезпечення ДФТГ індивідуальною штатною зброєю та боєприпасами здійснюється ЗСУ, проте детальних процедур фінансування та забезпечення зброєю ДФТГ у відкритому доступі немає.
Члени ДФТГ мають право застосовувати під час виконання завдань тероборони (для самооборони та відсічі та стримування збройної агресії) особисту мисливську зброю, стрілецьку зброю, інші види озброєння та боєприпаси до них у порядку, затвердженому постановою КМУ від 29.12.2021 № 1448.

🔸
Право добровольців ДФТГ на соцзахист.
На добровольця, який уклав контракт, під час участі у заходах підготовки ДФТГ, а також виконання ним завдань теророборони поширюються пільги, гарантії соціального і правового захисту, передбачені ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (ст. 24 ЗУ “Про основи національного спротиву”). Окрім цього, на них поширюється гарантії передбачені Конституцією України, КЗпП, ЗУ "Про основи національного спротиву".
🔸
 Чи зберігається робоче місце та заробітна плата?
Так. Відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватися в робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Враховуючи специфіку служби в ДФТГ, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання своїх обов’язків, роботодавцю не потрібно обов’язково видавати наказ про увільнення працівника, в кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні.
За працівником зберігається середній заробіток, який розраховується відповідно до Постанови КМУ від 08.02.1995 № 100.
🔸
 Статус УБД, особи з інвалідністю та члена сім’ї загиблого.
Добровольці ДФТГ, які брали участь у бойових діях у складі ТрО і ДФТГ, матимуть право на статус ветерана (УБД) та особи з інвалідністю внаслідок війни.
Також членам сімей добровольців ДФТГ, які брали безпосередню участь у бойових діях та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в бойових діях, надаватиметься статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці (ст. 6, 7, 10-1 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ).
🔸
 ОГД у зв'язку з інвалідністю, частковою втратою працездатності, членам сім’ї загиблих добровольців територіальних громад.
ЗУ “Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту” передбачає виплату добровольцям територіальних громад ОГД яким встановлено інвалідність під час захисту держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також членам сімей загиблих добровольців виплату ОГД у зв`язку з загибеллю. Розміри визначені в п. 1 ст. 16-2 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
🔸
 Пенсійне забезпечення.
Пенсія військовослужбовців строкової служби поширюється на добровольців ДФГ, які стали особами з інвалідністю внаслідок війни, а також на членів сімей загиблих добровольців ДФГ. Тобто такі особи мають право на мінімальні розміри пенсії, що встановлюється строковикам у зв'язку з інвалідністю внаслідок війни (ст. 3, 22 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”).
Також добровольці ДФТГ, яким надано статус УБД, мають право на дострокове призначення пенсії після досягнення чоловіками 55 років, жінками — 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 — у жінок (ст. 115 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування").
🔸
 Звільнення з ДФТГ
Член ДФТГ може звільнитися, подавши письмову заяву з вимогою розірвання контракту і його повноваження припиняються з моменту прийняття рішення командира добровольчого формування.
Підставами припинення контракту можуть бути:
закінчення строку контракту; порушення умов контракту або присяги; заява добровольця про припинення контракту; призов (прийняття) на військову службу; укладення контракту про проходження служби у військовому резерві ЗСУ або інших військових формуваннях, служби в правоохоронних органах, в державному органі спецпризначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України; незадовільний стан здоров’я добровольця; наявність громадянства іншої держави; вмотивоване звернення голови територіальної громади або командира відповідної в/ч Сил ТрО ЗСУ.
🔹
 НПА:

ЗУ “Про основи національного спротиву”;
Порядок утворення та діяльності ДФТГ регулюється постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449;
Контракт добровольця територіальної оборони, затверджується Наказом МОУ 07.03.2022 № 84.

З ДНЕМ ВІЙСЬКОВОЇ РОЗВІДКИ


Шановні колеги, бойові побратими!

Прийміть щирі вітання з Днем воєнної розвідки України!

За тридцять років українська воєнна розвідка, маючи міцне історичне коріння, розвинулась, посилила свої спроможності, виховала когорту мужніх, талановитих, непересічних, відданих своїй справі професіоналів.

Широкомасштабна збройна агресія росії проти України підтвердила, що запорукою успішного виконання бойових завдань Сил оборони є ефективна та результативна діяльність воєнних розвідників.

Даючи гідну відсіч рашистам, ми набуваємо бойового досвіду,
вписуючи нові сторінки в історію воєнної розвідки України. Ми щодня удосконалюємось − ще більше бачимо, чуємо, здобуваємо інформації та нищимо ворога!

Високо ціную зусилля та внесок кожного з вас у захист національних інтересів і забезпечення безпеки та оборони держави. Особливі слова подяки тим, хто на лінії зіткнення і в глибокому тилу ворога в нерівному протистоянні й непередбачуваних умовах сміливо та рішуче діє, виконуючи надскладні спеціальні завдання.
Вічна слава і пам’ять розвідникам, які віддали життя за незалежну соборну демократичну Україну. Вони назавжди залишаться в наших серцях!

Упевнений, ми вистоїмо й переможемо, бо сил надає нам рідна земля!
Ми віримо в себе! Віримо в нашу Державу!

Разом – до Перемоги!
Слава воєнній розвідці України!
Слава Україні! 

Начальник
Головного управління розвідки
Міністерства оборони України
генерал-майор 
Кирило БУДАНОВ

вівторок, 6 вересня 2022 р.

"Якщо кожен з наших бійців буде вбивати сотню...". БІЙ ЗА ПІСКИ | "Невигадані історії"

 


ПРАВОВИЙ СТАТУС ДОБРОВОЛЬЦІВ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ


Добровольці Сил територіальної оборони визнані учасниками бойових дій отже, вони матимуть право на безоплатну вторинну правову допомогу. Це значить, що юристи системи БПД та адвокати, що з нею співпрацюють, безоплатно представлятимуть їхні інтереси в суді, складатимуть документи процесуального характеру.

Правовий статус добровольців територіальної оборони
Бажання стати на захист України виявила велика кількість звичайних громадян, які не мають військової підготовки, не є резервістами сил територіальної оборони чи військовослужбовцями. Законодавство у мирний час визначало, що у першу чергу формується військова складова, потім формується та набирається резерв територіальної оборони і підписання контрактів із ними, а останнім етапом мало бути створення добровольчих формувань територіальних громад. Отже, членом добровольчого формування може бути особа, яка досягла 18 років, проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшла медичний, професійний та психологічний відбір і уклала контракт добровольця територіальної оборони. Відсутні вимоги до статі та досвіду військової служби. Для вступу до добровільного формування необхідно подати заяву та укласти контракт добровольця територіальної оборони. Контракт укладається між командиром добровольчого формування та добровольцем строком на три роки. Також доброволець має скласти присягу та отримати посвідчення члена добровольчого формування.
Добровольчі формування діють на території певної територіальної громади, яка створила таке формування, і лише у виключних випадках добровольче формування може виконувати задачі на інших територіях. Не може бути зараховано до добровольчого формування особу, що була засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, крім реабілітованої особи, або особи, що має дві і більше судимості за умисні злочини.

Чи мають право добровольці використовувати зброю? За яких умов та підстав?
Добровольцями є ініціативні групи цивільних осіб, їм законом для потреб і виконання завдань територіальної оборони дозволено використовувати мисливську зброю та стрілецьку зброю, інші види озброєння та боєприпаси до них у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України для:
— захисту цивільних осіб та цивільних об’єктів від нападу;
— відбиття нападу або запобігання загрозі нападу на об’єкти, які охороняються;
— звільнення захоплених цивільних чи військових об’єктів чи запобігання такому захопленню;
— знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, що використовуються для здійснення агресії;
— запобігання та припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, які причетні до збройної агресії;
— припинення дій осіб, які вчинили чи вчиняють правопорушення;
— припинення дій осіб, що перешкоджають виконанню законних вимог осіб, що залучені до виконання завдань територіальної оборони;
— припинення дій осіб, які становлять або можуть становити небезпеку для осіб, що залучені до виконання завдань територіальної оборони або інших осіб. Забезпечення добровольчих формувань територіальних громад індивідуальною штатною зброєю та боєприпасами до неї здійснюється в загальній системі забезпечення Збройних Сил України.

Які права та гарантії громадян, що виявили бажання захищати Україну та не є військовослужбовцями чи резервістами сил територіальної оборони?
Згідно ст. 119 Кодексу Законів про працю, яка визначає, що на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову. Ця норма поширюється на працівників, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». В даних нормах добровольці територіальної оборони прямо не вказані, але у ч. 2 ст. 24 Закону України «Про основи національного спротиву» визначено, що на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Слід зазначити, що законодавець хоча і не врегулював окремо питання гарантій для добровольців територіальної оборони, можна вважати, що за обставин участі в обороні держави, доброволець виконує державні або громадські обов’язки, які передбачені Конституцією України. Тому за працівниками – членами добровольчих формувань територіальних громад слід на час виконання ними завдань територіальної оборони зберігати місце роботи і середній заробіток.

неділя, 4 вересня 2022 р.

Сьогодні, 4 вересня в Україні є днем пам’яті Василя Стуса.


4 вересня 1985 року, в карцері мордовського табору для політв’язнів загинув Василь Стус — український поет, прозаїк, літературознавець, правозахисник, борець з радянською тоталітарною системою. Один з найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка та посмертно Герой України.


4 вересня 1965 року Василь Стус виступив у київському кінотеатрі «Україна» з протестом проти репресій щодо української інтелігенції. За це він був відрахований з вишу. А в 1972 році правозахисник був уперше заарештований та засуджений до п’яти років ув’язнення й трьох років заслання.

1972 рік розділив шлях Стуса на дві половини, між якими — особистий вибір поета. Позаду залишився період гартування до життєвих випробувань, до того, що призначено тобі долею. Попереду — підтвердження того, що ти здатен заплатити ціну, виставлену тобі суспільством за те, що всупереч усьому «радянському народові» зберігаєш право на власну думку та вчинок. На суді 1972 року ніякої політики ще не було. Питання звучало так: зречешся себе та друзів чи сядеш за вірність собі та їм. Зректися — означало втратити себе, на що Василь не погодився…

«Довічною ганьбою цієї країни (СРСР. — Авт.) буде те, що нас розпинали на хресті не за якусь радикальну громадську позицію, а за самі наші бажання мати почуття самоповаги, людської і національної гідності», — писав у той період Василь Стус. Саме ці слова: самоповага, порядність і гідність — були лейтмотивом його 47-річного життя.

У 1979 році Василь Стус вступив до Української Гельсінської групи, а вже в 1980-му був удруге арештований та засуджений до десятирічного ув’язнення й п’яти років заслання.

Зрештою, все, що від Стуса чекала влада — привселюдне покаяння. В пресі, на телебаченні. Хотіли повернення «заблудшей советской овцы» у мовчазне з усім згодне радянське «стадо». Проте Василь не здався. Він не засуджував тих, хто не витримував карцеру, табірних «порядків» і корився цинічній владі. Однак це йому боліло.

В Україну з ГУЛАГу Василь Стус разом з іншими українськими мучениками — Олексою Тихим і Юрієм Литвином — повернувся в труні у листопаді 1989 року.

2005 року Василь Стус став Героєм України. Чи не єдиним, хто до того публічно й голосно виступив на захист Василя Стуса в часи радянського режиму, був академік Андрій Сахаров: «Нелюдяність вироку українському поету Василю Стусу — сором радянської репресивної системи. Так життя людини ламається безповоротно — це розплата за елементарну порядність та нонконформізм, за вірність своїм переконанням, своєму «я».


Популярні публікації