Шукати в цьому блозі

четвер, 22 грудня 2022 р.

300 днів незламності: найвизначніші події

 


Від оголошення “спецоперації” до звільнення Херсону

300 днів триває протистояння України повномасштабній російській агресії. Тисячі зруйнованих домівок, десятки тисяч загиблих цивільних мешканців, спроба “взяти Київ за три дні” і окупація південних територій, масовані ракетні обстріли з боку окупантів і блискучі контрнаступальні операції ЗСУ, підтримка Заходу і єдність українського народу, загибель “Мрії” і флагмана російського флоту, бої за “Азовсталь” і звільнення єдиного захопленого росіянами обласного центру – Херсону. Про найвизначніші події за 300 днів повномасштабної війни згадує Український соціологічний портал.

Київ, Київщина і північні регіони

24 лютого о четвертій ранку, за добу після оголошення путіним про проведення “спеціальної військової операції” на території України “з метою демілітарізації і денаціоналізації” росія розпочала повномасштабну військову агресію, здійснивши атаки на низку аеродромів. Протягом декількох днів окупанти встановили контроль над населеними пунктами Сумщини, Чернігівщини, Київщини. Внаслідок бомбардування летовища в Гостомелі було знищено гордість української авіації – найбільший в світі транспортний літак “Мрія”. 26 лютого військова техніка росіян підійшла до Києва, проте встановити контроль над українською столицею окупантам так і не вдалось. Ворог здійснював обстріли цивільної інфраструктури і житлових будівель з окупованих територій, на проспекті Перемоги точились бої, але протягом місяця Збройні Сили України повністю звільнили Київську область. Невдовзі, після деокупації Київщини, весь світ побачив шокуючі кадри з наслідками злочинів, скоєних окупантами проти цивільного населення, зокрема, в Бучі та Ірпені.

Під частковою окупацією перебували також території Чернігівської та Сумської областей. Проте і там ворогу не вдалось встановити контроль над обласними центрами. Найважливішими подіями на цих територіях є битви за Чернігів і Тростянець. Згодом обидві області були повністю звільнені від окупантів.

Донбас і східні регіони

За підтримки так званих “днр” і “лнр” росіяни зайняли значну частину Донеччини і Луганщини, також просунулись у Харківську і Запорізьку області. Наразі, під контролем окупантів знаходиться Запорізька АЕС. В перші дні повномасштабного вторгнення українській армії вдалось звільнити Чугуїв (Харківщина). Найвизначнішими подіями на полі бою стали звільнення Балаклії, Ізюму, бої за Сєвєродонецьк і встановлення українського контролю в низці населених пунктів на Донбасі. Наразі, однією з найгарячіших точок є Бахмут, що на Донеччині. За даними Генштабу Харківська область майже повністю деокупована. У звільнених населених пунктах виявляють масові поховання вбитих і закатованих українських військових і цивільних мешканців.

Південний напрямок, Маріуполь і Херсон

Наступ на південні регіони здійснювався з анексованого росією Кримського півострова через розмінований Чонгарський перешийок. 26 лютого окупанти встановили контроль над Херсоном – єдиним обласним центром, який вдалось захопити. Також, під часткову окупацію потрапила Миколаївщина, а сам Миколаїв досі зазнає масованих обстрілів. Протягом літа і осені на цих напрямках велись бої. Справжньою легендою став Чорнобаївський аеродром. 11 листопада Збройні Сили України увійшли в Херсон, а невдовзі Генштаб повідомив про деокупацію Миколаївщини.

Чи не найвизначнішою подією цієї війни стала блокада Маріуполя і битва за завод “Азовсталь”, у підвалах якого переховувались військові і цивільні. 80 днів бійці полку “Азов” героїчно тримали оборону, доки не отримали наказ залишити “Азовсталь”. Наразі захисники “Азовсталі” частково повернулись додому в процесі обміну полоненими.

Підтримка Заходу

Європейський союз, США і країни – члени НАТО з перших днів повномасштабної війни надають Україні всебічну підтримку – розробляють спеціальні програми для біженців, постачають зброю, боєприпаси і важку техніку, а від початку масованих атак на енергетичну інфраструктуру – сучасні засоби ППО, генератори, кошти та обладнання для відновлення пошкоджених об’єктів. По-справжньому історичною подією стало ухвалення американським президентом Джо Байденом закону про ленд-ліз, який набув сили в жовтні. Не менш значною подією стало визнання російської федерації державою – спонсором тероризму і початок процесу створення міжнародного трибуналу для розслідування військових злочинів росії проти України та притягнення до відповідальності і тих, хто віддавав, і тих, хто виконував злочинні накази.

Наймасштабніші трагедії

На початку квітня весь світ облетіли шокуючі кадри з Ірпеня і Бучі. Не менш жахаючими виявились наслідки окупації на Харківщині і Херсонщині. Крім того, окупанти здійснили обстріли пологового будинку у Маріуполі, залізничних вокзалів у Краматорську і Чаплиному, торгових центрів у Києві, Вінниці і Тернополі, а також поцілили в базу в окупованій Оленівці, де перебували полонені бійці ЗСУ, більшість з яких – захисники “Азовсталі”.

“Бавовна” в Криму і на росії

Після вражаючих контрнаступальних операцій ЗСУ на Півдні і Сході в анексованому Криму і прикордонних російських областях (зокрема, Курській і Брянській) почастішали вибухи або, як кажуть українці, “бавовна”. Українська армія атакує військові аеродроми, знищуючи ворожу авіацію. Відзначились ЗСУ і в Севастопольській бухті, де морськими дронами було атаковано декілька суден і виведено з ладу ракетний фрегат “Адмірал Макаров”, що став новим флагманом чф рф після знищення крейсера “Москва”.

“Зернова угода”

Україна і росія за посередництвом Туреччини уклали так звану “зернову угоду”, яка передбачала безперешкодний морський експорт українського зерна. Вже на початку серпня суховантаж під прапором Сьєрра-Лєоне вийшов з одеського порту, аби, пройдячи контроль у Туреччині, доправити зерно до Ірану. Під час блокади портів експорт зерна частково здійснювався за підтримки країн Балтії, куди вантаж доправляли залізницею. Після подій у Севастопольській бухті росія заявила про вихід з “зернової угоди”, проте за два дні поновила свою участь.

“Друга армія світу”: руйнування міфу

До початку повномасштабної війни росіяни вважали свою армію другою в світі, як за чисельністю, так і за потужністю. Вже в перші дні після 24 лютого ЗСУ поставили це ствердження під сумнів, а згодом легенду про “другу армію світу” було повністю зруйновано: весь світ захоплюється майстерністю українських бійців і швидкістю та вправністю, з якою вони опановують і використовують озброєння, отримане від західних союзників. Окупанти щодня зазнають нищівних втрат, як у сенсі техніки, так і живої сили. Восени президент путін вимушений був оголосити мобілізацію, яка, втім, не принесла бажаного результату. 19 грудня путін зустрівся з білоруським диктатором лукашенком з метою отримання підкріплення у вигляді білоруських військових і озброєння для подальшого ведення бойових дій і, ймовірно, спроб повторних наступів. Ця подія свідчить про те, що станом на 300 днів повномасштабної війни армія російської федерації не в змозі самотужки протистояти спротиву ЗСУ і утримувати контроль над зайнятими територіями. Головнокомандувач же української армії, Валерій Залужний, зазначив у нещодавньому інтерв’ю одному з західних видань, що станом на поточний період ЗСУ мають достатньо бойових сил і резервів, щоб продовжувати контрнаступи і звільнення окупованих територій.

УСП інформує: за даними Генштабу станом на 19 грудня знищено понад 98000 живої сили ворога, 2985 танків, 1650 безпілотників, близько 6000 бойових броньованих машин, близько 4600 цистерн та понад 600 крилатих ракет. Тож віримо в ЗСУ, донатимо на ЗСУ і наближаємо Перемогу разом!

#300днів #війна #Україна #”спецоперація” #рф #росія #підсумки #ЗСУ #окупація #Київ #Донецьк #Херсон #Маріуполь #Азовсталь #звільнення #”друга_армія_світу” #зернова_угода #бавовна #Крим #крейсер_москва #путін #захід #зброя #підтримка #”Мрія”

Сюзанна Елпі

Немає коментарів:

Дописати коментар

Популярні публікації