Шукати в цьому блозі

вівторок, 14 січня 2025 р.

Знайдена зброя: легалізація до кінця воєнного стану та оформлення права власності

 


Цивільним українцям дозволили давати відсіч окупантам зброєю, яку вони «знайшли» але добровільно задекларували. Новий закон нібито дає можливість після припинення дії воєнного стану оформити право власності на неї. 

Чи стане це першим кроком на шляху до отримання громадянами зброї для самозахисту, як це є в інших країнах? Що сьогодні потрібно робити тим, хто вже має на руках поки що необліковану зброю, щоб уникнути кримінальної відповідальності? Відповіді нижче.

Звідки взялася зброя у цивільних у 2022 році і скільки її «на руках»?

Десятиліттями до 24 лютого 2022 року в Україні тривала гостра дискусія щодо вогнепальної зброї і права українців на володіти нею. Опонентами виступали прихильники вільного продажу зброї для самозахисту і хто був за збереження обмежень та посилення контролю (головним чином – Міністерство внутрішніх справ). Одним із аргументів «за» вільніший ринок зброї для цивільних було і питання можливості відсічі агресору силами озброєних громадян.

Коли ворог підійшов до Києва – мисливці-власники зброї перетворилися на снайперів, що полювали на росіян. А добровольцям, що хотіли захищати столицю автомати довелося роздавати без зайвих процедур просто з вантажівок.

Тодішній міністр внутрішніх справ Денис Монастирський так писав про ті події: «Працюємо й організовуємо повністю оборону від ДРГ, видачу зброї. Видано понад 25 тис. одиниць зброї і близько 10 млн патронів, РПГ, гранат. Київ однозначно буде захищатися! Захищатися та битися до останнього! Хочу відзначити самоорганізованість наших людей – не тільки в Києві, а по всій Україні».

Росіяни відступили, а питання «що робити з розданою зброєю?» лишилося.

Правоохоронці запевняли, що всі видані Національною поліцією «стволи», облікували. І багато хто вже повернув зброю назад до поліції. Але зброя видавалася і на добровольчі формування територіальних громад. І навряд чи всю її облікували у найгарячіші дні 25 і 26 лютого 2022 року.

Чимало зброї, зокрема і російської, залишилось на територіях, де велися бойові дії. Про повний контроль таких знахідок, звісно, говорити не доводиться.

Зважаючи на неможливість встановити реальний стан з усім цим масивом зброї, що потрапила до рук цивільних у 2022 році і було ухвалено відповідний закон з ініціативи МВС.

У Нацполіції одразу визнали – доки йде війна і невідомий її фінал – забирати зброю у людей нелогічно. Краще – дати можливість легалізувати.

Як цивільному легалізувати отриману чи знайдену зброю?

Було ухвалено закон, який дозволяє громадянам прийти з отриманою у 2022 році чи знайденою зброєю в поліцію, щоб її зафіксували, поставили на облік у відповідну базу. І поки йде війна, люди далі зможуть її залишити в себе, а після перемоги протягом 90 днів вони повинні будуть прийти в поліцію і здати цю зброю.

«Якщо ви знайшли вогнепальну зброю та боєприпаси до неї, вам необхідно негайно їх задекларувати. Зробити це можна у підрозділах Національної поліції», – наголошують в МВС. При цьому зазначають, що громадянам, які знайшли вогнепальну зброю і боєприпаси, треба повідомити в поліцію про знахідку чи наявну зброю за номером телефону 102 або 112. Далі – необхідно протягом 24 годин прибути до найближчого підрозділу поліції за місцем перебування для декларування зброї або боєприпасів. Також варто визначитись чи декларувати зброю і залишити собі, чи добровільно її здати.

Правоохоронці також акцентують увагу на тому, що перевезення вогнепальної зброї та боєприпасів для здачі або декларування відбувається в незарядженому стані та приховано від інших осіб. Крім того, заборонено розбирати вогнепальну зброю та боєприпаси, демонструвати і передавати її іншим особам, крім поліцейських.

«Це дуже важливий закон, який дає можливість людям показати ту зброю, яка потрапили їм до рук під час війни і оформити право на її зберігання, щоб за потреби дати відсіч ворогу, – коментує керівник Департаменту карного розшуку Національної поліції Вадим Дзюбинський. – Ми підтримували таку законодавчу ініціативу, оскільки розуміли, що люди бояться показувати зброю, яку знайшли, знають, що їх можуть притягнути до кримінальної відповідальності за зберігання. Вони десь її закопали чи в інший спосіб сховали. Але якщо буде реальна загрозі їхньому життю і здоров’ю з боку агресора, вони не зможуть її швидко використати, бо вона у них десь прихована. Чому не дати дозвіл людям, які готові стати на захист держави, скористатися цією зброєю? І в той же час ми зрозуміємо кількість незареєстрованної зброї, яка знаходиться на руках у людей. Чим більше зброї буде виведено з тіні, показано і задекларовано, тим безпечніше буде у нас на вулицях і в подальшому. Людина, яка задекларувала зброю, по-перше, почуває себе в безпеці. По-друге, правоохоронці знатимуть, в кого ця зброя зберігається. В цьому основний позитив».

Які «калібри» можна лишити собі?

У МВС також пояснюють, що під вогнепальною зброєю, яка підлягає декларуванню, розуміється нарізна вогнепальна зброя калібру не більш як 12,7 мм, гладкоствольна вогнепальна зброя калібру не більш як 23 мм і боєприпаси до неї. Фактично під ці параметри зброї підпадають бойовий пістолет, великокаліберна снайперська гвинтівка, автомат, мисливська рушниця тощо. Все інше залишити не вдасться, треба віддати правоохоронцям.

Також варто враховувати, що у випадку, якщо виявиться, що задекларована зброя фігурує у кримінальних провадженнях, має видалені чи незаконно змінені маркування або має визначені законом невідповідності, то органи Національної поліції її вилучатимуть.

Якщо ж питань до задекларованою зброї немає, цивільні особи отримають правові гарантії легально зберігати знайдену зброю на період воєнного стану. Зберігати вогнепальну зброю, яка не перебуватиме на обліку чи не пройде декларування, буде заборонено. За вчинення таких дій цивільні особи нестимуть кримінальну відповідальність.

Що ж до самої процедури декларування, то, як пояснив Вадим Дзюбинський, вона максимально спрощена. За його словами, у формі деклараційної заявки просто треба вказати, що зброя була знайдена чи отримана у такому-то місці конкретної дати чи проміжку часу.

Чи повірили українці у можливість легалізації зброї?

Чи вдасться завдяки такому механізму виявити усе необліковане, сказати наразі складно. Щодо перших результатів, то протягом першого місяця від початку процесу декларування вогнепальної зброї, за словами Вадима Дзюбинського, до поліції звернулося за реєстрацією 1659 осіб, які зареєстрували 1818 одиниць зброї. Тобто, є люди, які декларували не одну одиницю зброї.

«По кількості одиниць ми нікого не обмежуємо, – розповів він. – Якщо людина може забезпечити зберігання цієї зброї відповідно до вимог закону (є відповідного розміру сейф чи спеціально обладнана кімната), то будь ласка. Але ми обов’язкового перевіряємо умови зберігання».

Закон передбачає, що після скасування воєнного стану задекларовану зброю необхідно здати упродовж 90 днів. Потім, за заявою, на цю зброю можна буде набути право власності. Для цього треба буде пройти відповідні перевірки. В іншому разі зброя переходить у державну власність, а боєприпаси утилізують.

В МВС уточнюють, що якщо громадянин захоче залишити цю зброю в себе, переробивши на інший вид дозволеної зброї, процедура буде дещо іншою. Зброю будуть відстрілювати, перевіряти, проводити балістичну експертизу. І лише після того, як з’ясується, що ця зброя не причетна до вчинення правопорушень, її віддадуть нинішньому власникові.

Комунікаційна кампанія здійснюється в межах позабюджетного проєкту Секретаріату ОБСЄ «Підтримка зміцнення потенціалу державних органів влади України у запобіганні та боротьбі з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин в усіх його проявах», що фінансується Європейським Союзом, Фінляндією, Францією, Німеччиною, Нідерландами, Норвегією, Словаччиною і Польщею,  а також за підтримки Литви та Іспанії. Проєкт впроваджується у партнерстві з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною прикордонною службою та Державною митною службою України.

Виготовлення мобільних систем радіоелектронної боротьби цивільними: Необхідність сьогодення.

 


Мобільні станції радіоелектронної боротьби (РЕБ) відіграють критично важливу роль у забезпеченні національної безпеки будь-якої країни, особливо в умовах сучасних гібридних воєн. Для України, яка стикається з постійною загрозою з боку агресора, розвиток власного виробництва таких станцій є стратегічним пріоритетом.

У час, коли війна вимагає від нас максимальної мобілізації всіх ресурсів, залучення цивільних до виготовлення мобільних систем радіоелектронної боротьби (РЕБ) стає вкрай актуальним. Ось чому:

  • Швидкість реакції: Цивільні можуть швидко організуватися та розпочати виробництво необхідних компонентів і систем, що дозволяє оперативно реагувати на зміну ситуації на фронті.
  • Доступність ресурсів: Залучення приватних підприємств та інженерних талантів дозволяє мобілізувати значні ресурси та розширити виробничі потужності.
  • Інновації: Цивільні інженери часто мають свіжі ідеї та нестандартні підходи до вирішення технічних завдань, що може призвести до створення більш ефективних систем РЕБ.
  • Підтримка ЗСУ: Безпосередня участь у виробництві необхідного обладнання для ЗСУ є виявом патріотизму та солідарності з українськими захисниками.

Виготовлення мобільних систем РЕБ цивільними особами дозволяє:

  • Збільшити кількість систем РЕБ на фронті, що підвищує ефективність протидії ворожим засобам радіоелектронної розвідки та зв'язку.
  • Зменшити залежність від імпорту та забезпечити безперебійне постачання ЗСУ необхідним обладнанням.
  • Підвищити рівень технологічної самостійності країни та зміцнити її оборонний потенціал.

Наші інженери готові розробити та зібрати мобільну систему радіоелектронної боротьби (в максимально стислі теміни) під конкретні потреби військових, враховуючи особливості регіону та типи загроз.

Зібрані мобільні системи обов'язково проходять польові випробування.


пʼятниця, 3 січня 2025 р.

"Кожен турнікет – це ще одне врятоване життя"

 


Шановні друзі!

Сьогодні ми звертаємося до вас з проханням про допомогу. Наша мета – забезпечити українських військових необхідною кількістю кровоспинних турнікетів. Це не просто медичний інструмент, а справжній рятівник життя на полі бою.

Чому турнікети так важливі?

  • Швидка зупинка кровотечі: У критичних ситуаціях кожна секунда на рахунку. Турнікет дозволяє швидко перетиснути судину та зупинити смертельну кровотечу.
  • Збільшення шансів на виживання: Надання першої допомоги за допомогою турнікета значно підвищує шанси пораненого дочекатися кваліфікованої медичної допомоги.
  • Нестача на фронті: Потреба у турнікетах на фронті набагато перевищує наявні запаси. Кожен додатковий турнікет може врятувати життя нашого захисника.

Чому важко забезпечити себе самостійно?

  • Висока вартість: Якісні кровоспинні турнікети коштують недешево. Для багатьох військових це додаткове фінансове навантаження.
  • Необхідна кількість: Не існує чітко визначеної кількості турнікетів, яка необхідна одному солдату. Це залежить від багатьох факторів. З досвіу військових, кількість кровоспинних турнікетів для одного захисника має бути не меншою ніж чотири од.

Як ви можете допомогти?

  • Зробіть донат: Кожна ваша гривня наближає нас до мети забезпечення наших захисників необхідними засобами.
  • Розповсюдьте інформацію: Розкажіть про нашу ініціативу своїм друзям, колегам та в соціальних мережах. Разом ми зможемо зібрати необхідні кошти.

Ваш внесок – це вклад у життя наших захисників!

З повагою, ГО "Об'єднання патріотичних сил "ФОРТЕЦЯ"

РазомДоПеремоги!


Dear friends,

Today, we are reaching out to you for your support. Our goal is to provide Ukrainian soldiers with the necessary number of tourniquets. These are not just medical tools; they are lifesavers on the battlefield.

Why are tourniquets so important?

  • Rapid bleeding control: In critical situations, every second counts. A tourniquet can quickly constrict a blood vessel and stop life-threatening bleeding.
  • Increased chance of survival: Providing first aid with a tourniquet significantly increases the chances of a wounded soldier reaching qualified medical care.
  • Shortage at the frontlines: The need for tourniquets at the frontlines far exceeds the available supply. Each additional tourniquet can save the life of one of our defenders.

Why is it difficult for soldiers to provide for themselves?

  • High cost: Quality tourniquets are expensive. For many soldiers, this is an additional financial burden.
  • Required quantity: There is no fixed number of tourniquets required for each soldier. It depends on various factors. According to military experience, each soldier should have at least four tourniquets.

How can you help?

  • Donate: Every hryvnia you donate brings us closer to our goal of equipping our defenders with the necessary tools.
  • Spread the word: Tell your friends, colleagues, and on social media about our initiative. Together, we can raise the necessary funds.

Your contribution is an investment in the lives of our defenders!

Sincerely, GO "Association of Patriotic Forces "FORTRESS".





КАРТКИ ДЛЯ ДОНАТІВ:


4441 1111 6265 5181 - гривня


Отримувач
Дьяченко Ігор
IBAN
78 322001 00000 2620 5302 41 49 23
ІПН/ЄДРПОУ 
2715114114


4441 1110 8246 3682 - доллар


IBAN
UA4732200100000262003553722249
SWIFT/BIC Code
UNJSUAUKXXX
Receiver
DIACHENKO IHOR


4441 1110 9041 9262 - євро


IBAN
GB83CLJU00997180764315
BIC Code
CLJUGB21
Receiver
DIACHENKO IHOR

середа, 1 січня 2025 р.

З НОВИМ 2025 РОКОМ!

 


Хай всім нам доля посміхнеться,

Бо Новий Рік - то завжди новий шанс!

І хай для кожного свій шлях знайдеться,

Добро і радість хай не оминають нас.


З НОВИМ 2025 РОКОМ!

Популярні публікації